Nikt z nas nie lubi niechcianych gości. I można czasami dwoić się i troić, sprzątać dzień w dzień, a i tak przyjdą. Mrówki, muchy i komary zwykle pojawiają się wiosną i latem, pluskwy czy mole mogą być uciążliwe przez cały rok. Pozbycie się ich jest żmudne, zajmuje sporo czasu, jednak są sposoby, by owady wyniosły się z mieszkania.
Podstawowe sposoby walki z insektami
Jeśli wiesz, że Twoje mieszkanie narażone jest na pojawienie się owadów, musisz zadbać o czystość, zwłaszcza w miejscach, w których przechowywane jest jedzenie. Przecieraj blaty po każdym krojeniu składników i przygotowywaniu potraw, odkurzaj mieszkanie i wietrz je, podłogi możesz myć nawet parowym mopem, który dezynfekuje oraz niszczy owadzie gniazda. Owady bardzo dobrze czują się w kuchennych szafkach, wszelkich szczelinach, w miejscach, które są ciemne, ciemne i w które trudno zajrzeć. Jeśli mimo troski o czystość masz do czynienia z mrówkami, molami czy pluskwami, nie poddawaj się. Są na nie sprawdzone sposoby.
Mrówki
Małe, niby niegroźne, ale bardzo uciążliwe. Jeśli zadomowiły się w domu, na pewno mają gniazdo w mieszkaniu albo w takim miejscu na zewnątrz, z którego do domu mogą wchodzić. Warto gniazdo zlokalizować i zalać wrzącą wodą lub kupić specjalny preparat do spryskiwania gniazd mrówek. Mrówki faraonki i hutnice zwyczajne nie przepadają za zapachem cynamonu, proszku do pieczenia, octu oraz mięty, odstrasza je sól, lawenda, majeranek oraz zapach owoców cytrusowych. Można używać takich zapachów lub sięgnąć po substancje chemiczne, np. proszki, aerozole i nasączone owadobójczym płynem płytki.
Pchły
Może je do domu przynieść nasze ulubione zwierzątko, ale bywają też często w starych domostwach. Gnieżdżą się na strychach czy w podłogach. Należy takie miejsca starannie odkurzyć i wyszorować szczotką moczoną w gorącej wodzie z chlorkiem. Następnie użyć należy terpentyny i pasty do podłogi. Polecamy także amoniak i sproszkowaną naftalinę. Pchły uciekają przed zapachem mięty, paproci i płatków róży.
Mole
Najczęściej gniazdują w szafach i na półkach z ubraniami, niszczy je wysoka temperatura, jakiej używa się podczas prasowania. Nie znoszą zapachu skórki cytryny, lawendy, a także… farby drukarskiej. Można więc do szafy włożyć lawendową lub cytrusową zawieszkę albo zwyczajne, mocno aromatyzowane mydło albo stare gazety. Jeśli mole gnieżdżą się w kuchni, to są to spożywcze mole. W takim przypadku trzeba wyrzucić wszystkie produkty sypkie: kasze, mąki, makarony, ryż. Dokładnie wyszorować wszystkie szafki i zakamarki, użyć przypraw typu cynamon i goździki do odstraszenia kolejnych owadów.
Karaluchy
Są najbardziej paskudne i niezwykle odporne na trucizny, a walka z nimi bywa długa i trudna. Trzeba zlikwidować wszelkie szpary, którymi dostają się do domu i bardzo uważać, by w mieszkaniu nie zostawały resztki żywności. Na karaluchy działa gazowanie mieszkania dwusiarczkiem węgla, skuteczne są także specjalne środki chemiczne. Walkę z karaluchami najlepiej powierzyć specjalistom. Warto pamiętać, że w mieszkaniu wielorodzinnym mogą one przechodzić z mieszkania do mieszkania, dlatego wszystkie pomieszczenia powinny zostać zdezynsekowane.