Ozonowanie jest metodą dezynfekcji i oczyszczania powietrza wyróżniającą się skutecznością oraz bezpieczeństwem. Metoda ta cieszy się dużym powodzeniem od lat i jest wykorzystywana w budynkach użyteczności publicznej, w zakładach pracy, w domach i mieszkaniach prywatnych, a nawet przy czyszczeniu samochodów. Dezynfekcja przez ozonowanie to dobry sposób, by pozbyć się bakterii i wirusów, jednak coraz częściej zostaje wypierana lub uzupełniana przez zamgławianie.
Co to jest ozon?
Ozon to gaz (O3), zwany także aktywnym tlenem. Ma niską trwałość, nie ma właściwości palnych, łatwo rozpuszcza się w wodzie. Przy wysokich stężeniach może być toksyczny, ale jednocześnie ma właściwości aseptyczne. Dzięki ozonowaniu wnętrza można je odkazić i pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Ozonowaniem pomieszczeń i samochodów zajmują się doświadczeni pracownicy firm sprzątających. Muszą mieć nie tylko wiedzę dotyczącą ozonowania, ale także sprzęt specjalistyczny, stosowne certyfikaty i atesty, by odkażanie ozonem przyniosło oczekiwane rezultaty, ale nie stanowiło zagrożenia dla osób, które po zabiegu będą korzystały z pomieszczeń.
Ozonowanie — jak działa?
Ozonowanie wykorzystuje reakcję chemiczną polegającą na wchodzeniu ozonu w działanie ze związkami organicznymi szkodliwymi dla człowieka. Zabieg usuwa z powietrza pleśń, grzyby, bakterie, wirusy, pierwotniaki, roztocza i alergeny. Po ozonowaniu pomieszczenia są wolne od chorobotwórczych drobnoustrojów, a w powietrzu unosi się intensywny zapach ozonu, przypominający aromat powietrza po letniej burzy. Ozonowanie jest więc metodą dezynfekcji, ale także odświeżania wnętrz, eliminuje nieprzyjemne zapachy sztuczne i pochodzenia organicznego. Niestety ten charakterystyczny zapach pozostaje nawet przez kilka tygodni, a biorąc pod uwagę toksyczne działanie wysokiego stężenia ozonu, zaleca się, by ozonowanie pomieszczeń przeprowadzać nie częściej niż raz na 3 miesiące. W pomieszczeniu, które będzie ozonowane, nie powinni przebywać inni ludzie, poza ekipą, która zajmuje się dezynfekcją pomieszczeń. Należy wyprowadzić także zwierzęta z pomieszczeń, usunąć rośliny i rzeczy o dużej wartości materialnej. Ozonowanie ma też ten minus, że eliminuje drobnoustroje, alergeny, grzyby, pleśń, ale nie hamuje ich powtórnego rozwoju.
Ozonowanie a zamgławianie
Ozonowanie jest metodą dezynfekcji doraźnej. Znakomicie usuwa organizmy chorobotwórcze i nieprzyjemne zapachy, ale ozon nie jest gazem trwałym, szybko się ulatnia i jego skuteczność także jest ograniczona czasowo. Nawet po kilku godzinach od zabiegu mogą znowu pojawiać się bakterie, wirusy i grzyby w powietrzu. Można więc ozonowanie wzmocnić zabiegiem zamgławiania, co jest szczególnie polecane np. w szpitalach, przychodniach, ambulatoriach i innych pomieszczeniach, w których często przebywają chorzy. Zamgławianie na zimno sprawdzi się w tym przypadku lepiej, ponieważ zabieg można przeprowadzać częściej niż ozonowanie i jest skuteczne przez dłuższy czas. Zaletą zamgławiania jest to, że nie niszczy przedmiotów pozostawionych w pomieszczeniach, a już po 3-4 godzinach od oczyszczania i 1 godzinie wietrzenia można bez obaw korzystać z odkażonych pomieszczeń.
Na czym polega zamgławianie?
Generator mgły, czyli zamgławiacz, to urządzenie wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Rozdrabnia on ciecz, w tym przypadku wodę z dodatkiem środka dezynfekującego i rozpyla w pomieszczeniu, tworząc nieszkodliwą dla przedmiotów mgłę. Bardzo małe krople, które powstają w generatorze, długo unoszą się w powietrzu, docierają do każdej szczeliny, osiadają na wszelkich powierzchniach, są rozprowadzone równomiernie, nie omijając żadnych obecnych w pomieszczeniu przedmiotów. Jednocześnie stosowane w zamgławiaczach preparaty zapewniają ochronę długotrwałą: mają właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze. Zamgławianie jest skuteczne między innymi w walce z koronawirusem, gronkowcem złocistym, pałeczką okrężnicy, z wirusem opryszczki. Po zamgławianiu nie odczuwa się żadnego nieprzyjemnego zapachu.
Ozonowanie i zamgławianie w Opolu
W okresie wzmożonych zachorowań, zwłaszcza w obliczu szerzenia się koronawirusa i grypy, niezwykle ważne jest, by pomieszczenia, w których przebywają chorzy, były dokładnie i skutecznie dezynfekowane. Zarówno zabieg ozonowania, jak i zamgławiania wykonuje w województwie opolskim, śląskim i dolnośląskim firma Rayan-Cleaning. Przedsiębiorstwo sprzątające i dezynfekujące z Opola oferuje usługi zamgławiania i ozonowania osobom prywatnym, ale także instytucjom służby zdrowia, administratorom budynków, szkołom czy przedszkolom. Dzięki zabiegom dezynfekcyjnym można skutecznie pozbyć się drobnoustrojów chorobotwórczych i ochronić ludzi przed zachorowaniem na bardzo niebezpieczne choroby.