Pojawienie się groźnego koronawirusa wywołującego chorobę Covid-19 zmieniło zupełnie tryb życia milionów osób na całym świecie, także w Polsce. Najpierw trzeba było przypomnieć sobie, jak ważne jest zwyczajne mycie rąk, następnie pojawiły się ograniczenia w wychodzeniu z domu i restrykcje związane z izolacją chorych, kwarantanną. Na koniec zabroniono wychodzenia na spacer i spotkań z bliskimi. Separowanie się, dokładne mycie rąk, noszenie rękawiczek i maseczek nie są jednak jedynymi polecanymi sposobami dezynfekcji. Warto zadbać także o swoje mieszkania i ubrania.
Sprzątanie mieszkania
Osoby, które wychodzą z domu, a to czasami jest konieczne, muszą pamiętać, że wirus przenosi się drogą kropelkową. Można go przynieść na dłoniach po tym, jak ktoś zarażony i nawet nieświadomy nosicielstwa, dotknął dłonią guzik w windzie, a wcześniej przetarł tą dłonią nos lub w nią kichnął. Kropelki zawierające koronawirusa można więc zostawić na zwyczajnych przedmiotach, takich jak telefon, komputer, okulary, włączniki światła, klamki. Niebezpieczne jest także zostawianie zakupów na blacie w kuchni. Takie miejsca trzeba jak najczęściej przecierać płynem, który ma wysoką zawartość etanolu albo innym środkiem do dezynfekcji. Przecierać należy także regularnie fronty i uchwyty szafek kuchennych. To, co jest wrażliwe na działanie alkoholu, można myć roztworem wody i mydła lub płynu do mycia naczyń. Wirus SARS-CoV-2 jest na nie również wrażliwy. Trzeba pamiętać, że także gąbki, ściereczki i wszelkie zmywaki są znakomitym miejscem do życia i rozmnażania się dla wirusów, bakterii, grzybów. Najlepiej więc korzystać ze ściereczek jednorazowych.
Sprzątanie łazienki
Pamiętając o tym, że koronawirus przenosi się metodą kropelkową, warto wydzielić wszystkim domownikom osobne ręczniki, pasty do zębów, trzeba też często sprzątać toaletę, a klapę sedesu zawsze opuszczać przed spuszczeniem wody, by mikrocząsteczki wirusa nie unosiły się w powietrzu i nie osiadały na wszystkich powierzchniach.
Kwarantanna zakupów?
Opakowania kupowanych w sklepie produktów nigdy nie są czyste, ale teraz tym bardziej warto się im bliżej przyjrzeć. Nie wiadomo przecież, czy ktoś chory kichając i kaszląc, ich nie zanieczyścił. Specjaliści radzą, by dezynfekować opakowania produktów żywnościowych. Koronawirus na powierzchniach plastikowych utrzymuje się nawet do 2-3 dni. Opakowania więc trzeba przemyć, zanim włożymy produkty do szafek czy lodówki lub schować w takie miejsce, w którym mogą przeczekać trzy dni na otwarcie.
Pranie ubrań wierzchnich
Chodząc po sklepie ocieramy się o różne powierzchnie, czasami też o ludzi. Nie zawsze jednak możemy wyprać kurtkę lub płaszcz zaraz po przyjściu do sklepu. Na szczęście nie jest to konieczne. Warto jednak pamiętać, by zaraz po wejściu do domu zdjąć buty i kurtkę, by nie pozwolić na rozprzestrzenianie się wirusa. Warto przy okazji dodać, że wirus SARS-CoV-2 ginie po 30 minutach w temperaturze do 60 stopni, a już po 5 minutach w temperaturze 70 stopni. Detergent w postaci proszku uniemożliwia mu przetrwanie nawet w niższej temperaturze. Nie ma więc sensu gotowanie ubrań czy ręczników.
Wszystkie powyższe rady odnoszą się do zapobiegania zakażeniu. Jeśli lokatorzy mieszkania zachorowali, niezbędne może okazać się odkażanie mieszkania wykonane przez profesjonalną firmę sprzątającą. W takim przypadku zaleca się metodę zamgławiania.