Kiedy święto Wszystkich Świętych jest coraz bliżej, w okolicy cmentarzy można zaobserwować wzmożony ruch. Sprzątanie grobów to zadanie dla każdego, kto pochował swoich przodków, świadczy o pamięci i oddaniu, wymaga jednak czasu, posiadania odpowiednich detergentów i środków myjących. Niestety dla wielu zapracowanych osób oddanie się temu zadaniu bywa niemożliwe albo mocno utrudnione.
Jak wyczyścić nagrobek?
Chociaż nagrobek wykonany jest z kamienia, nieprawidłowa konserwacja może go kompletnie zniszczyć, a przecież grób jest niezwykle kosztowny. Sposób czyszczenia i konserwacji grobu powinien zależeć od stanu i rodzaju kamienia, który został użyty przez kamieniarza. Zwykle nagrobki wykonuje się z lastryko lub granitu, czasami z mniej trwałego piaskowca albo delikatnego marmuru, dlatego podczas mycia można używać jedynie preparatów dostosowanych do określonego typu kamienia.
Każdy nagrobek należy najpierw pozamiatać, by usunąć z niego liście, ale także piasek, który może szorować powierzchnię. Dopiero wtedy można przystąpić do mycia go na mokro. Zabronione jest używanie noży i szczotek ryżowych, zwłaszcza w przypadku lastryko, który bardzo łatwo się rysuje. Dozwolone są natomiast preparaty chemiczne, pod warunkiem, że zostały stworzone z myślą o tego typu kamieniu i zostają dokładnie z niego spłukane. Granit można czyścić wodą z delikatnymi detergentami, na przykład płynem do mycia naczyń albo preparatem do prania tkanin. Można też użyć wody z octem, pod warunkiem, że nagrobek nie został wykonany z marmuru. Marmur jest piękny, ale kosztowny i bardzo trudny do utrzymania w czystości, łatwo się rysuje i źle reaguje z kwaśnymi preparatami. Po użyciu octu lub produktu z kwaskiem cytrynowym, na marmurze powstaną plamy i zmatowienia.
Nagrobek można myć za pomocą gąbki, ściereczki lub miękkiej szczotki, następnie należy go wytrzeć do sucha i zaimpregnować. Impregnacja jest sposobem na przedłużenie czystości płyty nagrobnej, ponieważ brud będzie wolniej się wchłaniał. Nie można jednak używać tłuszczowych preparatów, zwłaszcza w przypadku granitu.
Jak często czyścić nagrobek?
Nagrobki powinny być czyszczone minimum dwa razy do roku, zwłaszcza te, które znajdują się w miastach. Spaliny, sadza, pył z opon pojazdów, klocków hamulcowych i jezdni osadza się na kamieniu, który szybko traci na kolorze, staje się matowy. Plamy pojawiają się także pod wpływem zalegających liści, deszczu i śniegu. Nagrobki wykonane z porowatego materiału, na przykład z piaskowca lub granitu, stojące w zacienionym miejscu, mogą szybko porastać mchem. Zagrożeniem dla kamienia są też ptasie odchody. Czyszczenie grobu tylko przed 1 listopada jest więc niewystarczające, warto to zrobić także latem.
Co zrobić, jeśli nie możesz samodzielnie wyczyścić grobów?
Wiele osób nie ma okazji do tego, by regularnie odwiedzać i czyścić groby zmarłych. Wynika to z obecnego stylu życia: praca od rana do wieczora, życie na emigracji albo z daleka od rodzinnego miasta są barierami. Dodatkowy problem to fakt, że dokładne umycia nagrobka może zająć sporo czasu. Bywa też tak, że pod wpływem zaniedbania, warunków atmosferycznych i innych grób jest bardzo zniszczony i trudno doprowadzić go do okresu świetności. W takich przypadkach znakomitym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej.
Usługi sprzątania nagrobków
Usługi czyszczenia grobów oferuje doświadczona firma sprzątająca z Opola. Pracownicy Rayan-Cleaning na zlecenie sprzątają otoczenie grobu, myją nagrobki oraz pomniki. W zakres usług sprzątania nagrobków wchodzi też zamiatanie ziemi, opadłych liścia, wymiana kwiatów i inne czynności, które sprawiają, że grób wygląda schludnie, a kamień jest odświeżony i zabezpieczony przed ponownym zabrudzeniem. To propozycja dla osób, które nie mają czasu albo sił na zaopiekowanie się grobami bliskimi położonymi na terenie województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Usługa jest kompleksowa, można zamówić ją jednorazowo lub z określoną częstotliwością. Zawsze potwierdzona zostaje wykonaniem i przesłaniem na adres mailowy zdjęcia uprzątniętego nagrobka.