Duże powierzchnie podłóg, zwłaszcza w obiektach publicznych, w magazynach, na parkingach czy w halach sportowych albo szpitalach wymagają gruntownego, częstego czyszczenia. Trudno sobie wyobrazić, by posadzki w wielopowierzchniowych pomieszczeniach myć ręcznie przy pomocy mopa lub szczotki. Dlatego na pomoc przychodzą producenci oraz sprzedawcy maszyn czyszczących podłogi.
Gdzie przyda się maszyna czyszczącą podłogi?
Nadzorujesz działanie magazynu, banku, restauracji, centrum handlowego, szkoły czy parkingu podziemnego? Duże powierzchnie o sporym natężeniu ruchu to często trudne do usunięcia plamy, nieestetyczne zabrudzenia, które trudno usunąć w ręcznie. Maszynowe czyszczenie posadzek jest nie tylko szybsze, ale także przynosi lepsze efekty bez wysiłku.
Mycie maszynowe podłóg to nie tylko usuwanie powierzchniowych zabrudzeń, ale także szorowanie i szybkie suszenie. Maszyna myjąca podaje wodę z detergentem i rozprowadza go po powierzchni za pomocą dużej, obrotowej szczotki, a następnie usuwa nadmiar wody wraz z brudem i odprowadza ją do osobnego zbiornika. Posadzka jest idealnie czysta i sucha, nadaje się od razu do użytku. Suszenie nie tylko eliminuje ryzyko poślizgnięcia się, ale także ogranicza pojawienie się szybko nowych zabrudzeń.
Zalety mycia maszynowego
Mycie podłóg maszyną zajmuje mniej czasu i nie jest męczące, dlatego użytkowanie takich urządzeń to już standard w dużych obiektach. Wystarczy, że użyjemy profesjonalnego środka do mycia, by usunąć nawet mocne zabrudzenia i oczyścić zagłębienia, między innymi fugi. To metoda mycia, która nie wymaga zaangażowania wielu sił. Dla personelu sprzątającego często jest to praca wręcz przyjemna, zwłaszcza kiedy mają do dyspozycji sprawne maszyny samojezdne.
Podczas mycia maszynowego zawsze na podłogę dozowana jest czysta woda, a brudna zbiera się w osobnym pojemniku. To inaczej niż w przypadku wykorzystania ręcznego mopa. Mop jest płukany cały czas w coraz bardziej brudnej wodzie, która ponownie rozprowadzana jest po podłodze. Ponadto mop nie usunie mocno wtartych zanieczyszczeń. Maszynę myjącą można też wyposażyć w pady, które polerują posadzki. W bardzo dużych pomieszczeniach warto zapewnić maszynę z pojemnym akumulatorem, dzięki czemu nie będzie konieczności częstego ładowania urządzenia.
Wady mycia maszynowego
Stosowanie maszyny czyszczącej podłogi znacznie skraca czas sprzątania przy jednocześnie o wiele lepszych efektach. Pamiętać jednak trzeba, że najlepiej sprawdza się ona w obiektach wielkopowierzchniowych. Nie przydaje się natomiast do mycia schodów i zakamarków. Maszyna jest też urządzeniem, które wymaga regularnego serwisu, a w przypadku awarii, naprawy. Oczywiście nie oznacza to, że często się psuje. Dobrej jakości maszyna do mycia podłóg przez lata może działać bezproblemowo. Warto pamiętać, że maszyny myjące podłogi nie korzystają z tradycyjnych płynów czyszczących przeznaczonych do mycia ręcznego. Do maszyny należy wlewać tylko środki do tego przeznaczone, ponieważ nadmiar piany może uszkodzić urządzenie.