Wakacje i czas urlopów to dla wielu naszych rodaków okres wzmożonych remontów. Malowanie, gładzenie ścian, układanie podłóg czy wymiana drzwi może nie są wymarzonym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale takie prace znacznie zwiększają atrakcyjność mieszkania i sprawiają, że kolejne, chłodne miesiące są jakieś przyjemniejsze, gdy wracamy do nich po zawodowych obowiązkach. Niestety nawet niewielki remont oznacza… bałagan. Kurz, plamy, pył, gruz. Czy można zrobić remont tak, by nie musieć po nim sprzątać?
Zabezpieczenie mieszkania przed remontem
Pierwszym etapem remontu zwykle jest zabezpieczenie rzeczy prywatnych przed zniszczeniem i zakurzeniem. Jeśli chcesz wyremontować jeden pokój, wynieś wszelkie przedmioty i meble do innego pomieszczenia, a to, czego wynieść się nie da, zabezpiecz folią oraz taśmami klejącymi. Zakryć warto dokładnie także okna, parapety i drzwi. Należy wykręcić włączniki światła i kontakty lub okleić je malarską taśmą. Można zdjąć także abażury, rolety, żaluzje czy karnisze. W drzwiach wejściowych można zamocować specjalną grubą folię z zamkiem imitującym wejście, ewentualnie, jeśli w pomieszczeniu będzie szlifowany gips, warto powiesić w otworze okiennym kotarę lub prześcieradło lekko zmoczone wodą. To zapobiega osadzaniu się pyłu gipsowego w innych pokojach.
Odkurzanie czy mycie?
Kiedy remont dobiegnie końca i trzeba zająć się sprzątaniem, w pierwszej kolejności polecamy odkurzacz na sucho. Najlepszy będzie odkurzacz profesjonalny, zwykły może bardzo szybko zapchać się pyłem i uszkodzić. Odkurzacz przemysłowy o wysokiej mocy ma specjalny worek, który zatrzymuje najdrobniejszy pył. Można go wypożyczyć, nie trzeba kupować. Odkurzanie należy przeprowadzić od góry do dołu, czyli od miejsc przy suficie, aż po podłogę. Ponieważ kurz unosi się i opada, warto po pierwszym odkurzaniu odczekać kilkadziesiąt minut i powtórzyć zabieg, a będziemy mieli pewność, że usunęliśmy większość pyłu, który nie będzie przenosił się do innych pokojów.
Po odkurzeniu podłóg i innych powierzchni płaskich warto przyjrzeć się wszelkim plamom. Zaschniętą farbę z podłóg, parapetów, okien można usunąć przy pomocy tępego nożyka albo szpachelki. Następnie można umyć powierzchnie na mokro. Do podłogi wystarczy mop albo ścierka nasączona wodą z płynem odpowiednio dopasowanym do typu powierzchni. W przypadku podłóg betonowych, z płytek czy linoleum, można użyć maszyny myjącej, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, w których mycie ręczne jest czasochłonne i nieskuteczne. Podobnie jak odkurzacz przemysłowy, tak i maszyny myjące można po prostu pożyczyć.
Duży remont = duży kłopot?
Sprzątanie po gipsowaniu i malowaniu nie jest trudne, jednak już wielki remont z wyburzaniem ścian, wymianą instalacji, tapetowaniem może sprawić wiele trudności. Warto wiedzieć, że do sprzątania po budowie i remoncie można wynająć profesjonalną firmę, która dysponuje nie tylko doświadczonymi fachowcami, ale także pomocnymi urządzeniami, chociażby rękawami do usuwania gruzu, szorowarkami, odkurzaczami przemysłowymi na sucho i na mokro. Usługa sprzątania po remoncie może być więc świetną opcją, która zaoszczędzi czas i zapewni bezwzględną czystość w miejscu, w którym były przeprowadzane prace budowlane.