Sprzątanie mieszkania, zwłaszcza w okresie, kiedy mamy wiele innych ważnych zajęć, chcemy przeprowadzić skutecznie i szybko. Jednocześnie marzy nam się pachnąca świeżością i wysprzątana na błysk przestrzeń. Żeby usunąć wszelkie zabrudzenia i pozostawić powierzchnie w mieszkaniu bez śladu brudu, bez bakterii i roztoczy, możemy użyć pary wodnej. Na przykładzie urządzeń stosowanych przez firmy sprzątające opiszemy, jak para wodna sprawdza się w domu, biurze i firmie podczas robienia codziennych i generalnych porządków.
Jak działa para wodna?
Podczas czyszczenia parą wodną używa się specjalnej parownicy. Może mieć postać dużego mopa do podłogi albo być urządzeniem przenośnym, z poręcznym zbiornikiem na wodę i z różnymi rodzajami końcówek. Woda zimna niczym w czajniku zostaje podgrzana, a następnie pod wpływem wysokiego ciśnienia odprowadzana do myjek, których używa się do czyszczenia różnych powierzchni. Silny wyrzut pary umożliwia dokładne wyczyszczenie różnych powierzchni: gresu, płytek, betonu, stali, kamienia, szkła, linoleum. Możesz więc używać myjki to czyszczenia okien, podłóg, drzwi. Do sprzątania nie stosuje się żadnych detergentów. Sama para wodna usuwa brud, ale także dezynfekuje. Pod wpływem temperatury i wody cząsteczki brudu rozpuszczają się i same odchodzą od powierzchni.
Czyszczenie parą wodną w mieszkaniu alergika
Myjka parowa jest doskonałym narzędziem czyszczącym w domu alergika. Ponieważ nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych, nie stanowi zagrożenia dla osoby uczulonej na detergenty. Nie pozostawia także drażniących zapachów, a jedynie naturalny aromat świeżości. Jeśli użyjesz pary wodnej, zlikwidujesz także drobnoustroje i roztocza, a przecież pleśń, grzyby i malutkie pajęczaki, które żyją w kurzu, bardzo często wywołują objawy chorobowe, takie jak kaszel, katar, zmiany skórne.
Co można umyć parą wodną w kuchni?
Kuchnia to pomieszczenie, w którym bardzo trudno usunąć niektóre zabrudzenia. Tłuszcz osiadający na sprzętach, blatach, a nawet ścianach i podłodze, plamy po sokach i sosach, resztki jedzenia — to wszystko są źródła brudu i chorobotwórczych bakterii. Myjką ciśnieniową możesz bez obaw i szybko umyć sprzęty AGD, blaty, podłogę, kafelki, zlewozmywak, kosze na śmieci, właściwie wszystko, co wymaga gruntownego odświeżenia, poza wnętrzem lodówki. Para wodna doskonale i bez szorowania wyczyści np. zabrudzone starym, przypalonym tłuszczem drzwiczki od piekarnika.
Co można umyć parą wodną w łazience?
W łazience większość powierzchni nadaje się do czyszczenia parą wodną. Przede wszystkim zaletą pary jest to, że dociera do wszelkich zakamarków, dlatego możesz skierować końcówkę myjki w załamania muszli sedesowej, drzwi od prysznica, w odpływy w wannie, umywalce i brodziku. Płaskim mopem parowym możesz umyć podłogi i ściany pokryte płytkami. Po takim czyszczeniu masz pewność, że wszystkie powierzchnie są idealnie zdezynfekowane.