Ozonowanie i zamgławianie — dwie profesjonalnie wykonywane usługi, które mają za zadanie oczyścić wnętrze z drobnoustrojów, alergenów, pleśni i grzybów, pozostawiając je czystym i bezpiecznym dla ludzi. Ozonowanie już dawno zdobyło zaufanie klientów i jest powszechnie wykorzystywane między innymi w domach, przedszkolach czy szpitalach. Jednak wzrasta obecnie popularność zamgławiania, sposobu na usunięcie nawet najbardziej niebezpiecznych wirusów i bakterii. Zabieg jest skuteczny przez długi czas i bezpieczny dla ludzi oraz dla pozostawionych w pomieszczeniu przedmiotów.
Co to jest ozonowanie?
Ozonowanie to metoda dezynfekcji, która wykorzystuje właściwości ozonu, gazu nazywanego aktywnym tlenem. Ozon jest jednym z najskuteczniejszych, chociaż w pełni naturalnych środków do usuwania wirusów, grzybów, roztoczy, bakterii. Ma niską trwałość i łatwo rozpuszcza się w wodzie, w wysokim stężeniu jest toksyczny, ale ma właściwości aseptyczne, czyli wyjaławia. Firmy zajmujące się odkażaniem pomieszczeń, używają tej metody z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu nie tylko w mieszkaniach, biurach, szpitalach, ale także posługują się nią podczas usuwania brzydkich zapachów, oczyszczania klimatyzacji, wentylacji i odświeżania wnętrz samochodów. Powietrze po zabiegu ozonowania jest pozbawione nieprzyjemnego zapachu, chociaż nawet przez kilka tygodni zapach ozonu jest dosyć mocno wyczuwalny. Aromat ozonu jest dosyć dobrze znany, chociażby dlatego, że unosi się w powietrzu po letniej burzy. Jednak ozonowanie jest bezpieczne, a po zabiegu dezynfekcji bez obaw można korzystać z pomieszczenia.
Ozonowanie polecane jest w szczególności w sytuacji, kiedy chcemy oddać do użytku puste przez dłuższy czas mieszkanie, kiedy w pomieszczeniach pojawia się grzyb i pleśń, a także wtedy, kiedy w mieszkaniu często pali się papierosy. Na ozonowanie decyduje się wielu właścicieli mieszkań przed pojawieniem się w nim noworodka, osoby obłożnie chorej lub kiedy z mieszkania korzysta ktoś szczególnie źle reagujący na alergeny, pleśnie, grzyby, bakterie, roztocza.
Na czym polega zamgławianie?
Zamgławianie wciąż jest mniej znaną metodą dezynfekcji pomieszczeń, ale w dobie zachorowań na grypę i pojawiania się nowych, często bardzo niebezpiecznych odmian wirusów (np. koronawirus), coraz częściej jest proponowana przez firmy sprzątające i dezynfekujące wnętrza. Zamgławianie na zimno odbywa się przy wykorzystaniu generatorów ULV, urządzeń, które z wody i środka do dezynfekcji wytwarzają gęstą mgłę. Mgła dociera do każdej szczeliny, pokrywa każdą powierzchnię, bardzo długo unosi się w powietrzu. Jednocześnie nie niszczy, nie plami i nie moczy znajdujących się we wnętrzu mebli, urządzeń lub prywatnych przedmiotów.
Ozonowanie czy zamgławianie? Co wybrać?
Ozonowanie i zamgławianie mają wiele zalet, ale nie są to metody pozbawione wad. Ozonowanie skutecznie usuwa bakterie, wirusy, grzyby, alergeny, a gaz szybko się ulatnia. Po ozonowaniu pomieszczeń nie trzeba oczyszczać żadnych powierzchni i można bezpiecznie z niego korzystać, jednak przed ozonowaniem należy wynieść wszelkie cenne przedmioty, rośliny, zabrać ze sobą zwierzęta. Minusem ozonowania jest długo utrzymujący się charakterystyczny zapach oraz fakt, że zabieg ten można przeprowadzić raz na 3 miesiące. Przy czym ozonowanie usuwa chorobotwórcze drobnoustroje, ale nie zapobiega ich powtórnemu rozwojowi. Samo ozonowanie bywa więc niewystarczające, zwłaszcza w miejscach, które są szczególnie często odwiedzane przez osoby chore. Szpitale, przychodnie, ambulatoria, ambulanse warto zdezynfekować ozonem, ale jeszcze skuteczniej podziała metoda zamgławiania.
Zamgławianie zimną mgłą może być drugim etapem oczyszczania wnętrz. Dzięki drobnym cząsteczkom środka dezynfekującego, który wnika we wszelkie przedmioty, ściany, sufity, meble, szczeliny, zabieg jest o wiele bardziej skuteczny. Walorem zamgławiania jest to, że proces nie pozostawia po sobie żadnego charakterystycznego i długotrwałego zapachu. Już po 3-4 godzinach od zakończenia dezynfekcji z pomocą mgły, można korzystać z pomieszczeń, wystarczy je wywietrzyć, a te przedmioty, które stykają się bezpośrednio z żywnością czy ludzką skórą, przetrzeć szmatką z wodą i domowym detergentem. Z zamgławiania można korzystać częściej niż z ozonowania i to bez żadnych skutków ubocznych.
Ozonowanie i zamgławianie w Opolu
Warto wiedzieć, gdzie szukać usługi zamgławiania i ozonowania w województwie opolskim, by zabieg przeprowadzić zapobiegawczo lub w przypadku pojawienia się niebezpieczeństwa zarażenia wirusem (np. koronawirusem), bakteriami, a także przy obecności alergenów, grzybów i pleśni. W Opolu ozonowaniem i zamgławianiem zajmuje się firma sprzątająca Rayan-Cleaning, ale jej usługi dostępne są na całym terenie województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Z ozonowania i zamgławiania z pomocą Rayan-Cleaning korzystać mogą osoby prywatne oraz administratorzy i właściciele budynków użyteczności publicznej, w tym służby zdrowia: szpitali, przychodni, gabinetów medycznych, ambulatoriów. Odkażane są także karetki, przedszkola, szkoły, biura, centra handlowe i inne miejsca, w których przebywa wiele osób.