Mycie podłóg nie wydaje się bardzo trudne, jednak dobierając właściwe detergenty i narzędzia, możemy tę czynność wykonać jeszcze szybciej i dokładniej. Okazuje się bowiem, że nie zawsze odkurzacz, mop i wiadro z wodą są wystarczające, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zwłaszcza z często uczęszczanych i chropowatych powierzchni. Poza myciem przydaj się także często środek do impregnacji, dzięki któremu podłoga będzie bardziej odporna na zabrudzenia. Jak więc postępować, by powierzchnie w domu i w pracy były zawsze nienagannie czyste?
Jak myć podłogę drewnianą?
Podłoga wykonana z naturalnego drewna jest ponadczasowa, niezwykle klasyczna i elegancka, jednak drewno nie może być intensywnie moczone. Czyszcząc podłogę z drewna, nie używaj mokrego mopa, ale mocno go wyciskaj. Dodatkowo korzystaj z detergentów, które są przeznaczone do mycia parkietu. Jeśli na umytej podłodze wyraźnie widać smugi, należy wytrzeć ją do sucha. Nieestetycznych smug będzie mniej, jeśli szmatką lub mopem podczas mycia będziemy poruszać równolegle do linii łączeń desek czy paneli. Raz w miesiącu warto nałożyć na podłogę drewnianą impregnat, który ograniczy przywieranie brudu, wchłanianie wilgoci i sprawi, że drewno nie będzie szybko niszczeć.
Obecnie rzadko używa się past do parkietów, ponieważ wymagają one ścierania starej warstwy chemicznymi roztworami. Lepiej zainwestować w nowoczesny, nietoksyczny detergent. Przyda się także środek nabłyszczający, jeśli masz drewniane panele. Pogłębi on rysunek i kolor drewna, ale także stanowi warstwę ochronną. Raz do roku można zdecydować się na olejowanie i woskowanie podłogi. Preparaty służące do takiego zabiegu dodatkowo maskują wszelkie ubytki w drewnie i stanowią barierę ochronną dla wilgoci i zabrudzeń.
Jak myć panele podłogowe?
Panele podłogowe laminowane świetnie odwzorowują rysunek i kolor drewna, jednak są odporniejsze na wodę. Do ich czyszczenia wystarczy zwykły mop, czysta ciepła woda oraz płyn do mycia paneli. Nie wolno jedynie stosować środków z amoniakiem, ponieważ matowią panele. Panele odporne na wilgoć można także myć mopem parowym, a raz na kilka miesięcy warto użyć preparatu nabłyszczającego, który odświeży ich wygląd.
Jak myć płytki ceramiczne?
Płytki ceramiczne są najbardziej odporne na czyszczenie wodą, dlatego tak często układane są w łazienkach, kuchniach, przedpokojach czy na tarasach. Można myć je wszelkimi płynami do mycia, zmywania naczyń, mydłem i stosować mop o ściernej powłoce, który ułatwia usuwanie trwalszych zabrudzeń i oczyszcza także fugi. Bez obaw stosuje się także mopy parowe.
By podłoga z gresu bardziej błyszczała, można do wody dodać płynu nabłyszczającego stosowanego w zmywarkach. Żeby nie zostały smugi, podłogę warto wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Jeśli masz do czynienia z terakotą, której faktura jest porowata i zabrudzenia wnikają w głąb płytek, zaimpregnuj podłogę specjalnym preparatem. Jasne, ale intensywnie zabrudzone fugi można doczyszczać środkiem z chlorem albo specjalistycznym preparatem przeznaczonym do czyszczenia spoin. Przydaje się także roztwór wody, octu i sody oczyszczonej oraz impregnat do fug, który zabezpieczy je przed ponownym zabrudzeniem.