Układanie kostki brukowej jest trwałą i szybką metodą na wykończenie różnego rodzaju nawierzchni. Popularna jest nie tylko na miejskich skwerach i chodnikach, ale nierzadko właściciele domów decydują się na wyłożenie kostką podjazdów, ścieżek i miejsc parkingowych przy domu. Żeby kostka brukowa była nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna, trzeba regularnie usuwać z niej zanieczyszczenia. Właściwa pielęgnacja kostki brukowej: czyszczenie jej z mchu, z chwastów, plam oleju, gwarantuje, że przez lata będzie wyglądać estetycznie.
Kostka brukowa — plamy z olejów
Tłuste plamy z olejów pochodzących z aut są najtrudniejsze do usunięcia, zwłaszcza z kostki, która nie była impregnowana. Takie plamy trzeba usuwać szybko, gdy tylko zauważymy wyciek. Można spróbować środka odtłuszczającego, najlepiej w formie pasty albo proszku, który po nałożeniu pozostanie na kostce przez dłuższy czas- około 1h. Jeśli po zmyciu i osuszeniu plamy nadal są widoczne, proces należy powtórzyć, ale niestety nie ma gwarancji, że na podjeździe nie pozostaną brzydkie plamy.
Kostka brukowa — mech
Kostka brukowa narażona jest na porost mchów oraz chwastów, które pojawiają się w spoinach. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy miejsce jest zacienione przez wysokie drzewa i w których panuje często wilgoć. Najpierw trzeba ręcznie usunąć chwasty, by zrobić to razem z korzeniami i nie uszkodzić kostek. Mchy dobrze jest spryskać wodą ze środkiem, który unieszkodliwia tego typu roślinność i zapobiega ponownemu narastaniu. Osoby, które cenią sobie bezpieczne środki, mogą wypróbować spryskiwanie nierozcieńczonym octem. Efekt będzie widoczny po paru dniach, a jeśli nie, należy czynność powtórzyć albo użyć biobójczego, specjalistycznego płynu.
Kostka brukowa — cement i farba
Kostka brukowa wymaga usunięcia resztek materiałów budowlanych na przykład po remoncie domu, nakładaniu tynków, po pracach ekipy remontowej. Czasami wystarczy szorstka szczotka, która zdrapie wszelkie zanieczyszczenia i myjka ciśnieniowa, która dodatkowo oczyści kostkę.
Kostka brukowa impregnowana i nieimpregnowana
Znaczenie dla wyglądu kostki intensywnie użytkowanej ma to, czy została ona wcześniej zaimpregnowana. Zaimpregnowana kostka jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i pochłania mniej nieczystości np. z wycieków olejowych. Dobrze się ją czyści myjką ciśnieniową. Kiedy jest bardziej zanieczyszczona i nieimpregnowana, przydatne będą specjalistyczne myjki, np. szorowarki. Kostka nieimpregnowana jest o wiele bardziej narażona na trwałe zabrudzenia, które wnikają głęboko i niszczą jej strukturę. Trzeba w takim przypadku zainwestować w profesjonalne czyszczenie środkami, które odświeżają wygląd kostki i usuwają głębokie zanieczyszczenia. Jeśli myjka nie pomaga, także warto skorzystać z maszyn do czyszczenia kostki brukowej. Niewiele osób posiada takie urządzenia, jak szorowarka czy myjka ciśnieniowa na własność, można jednak albo je wypożyczyć, albo zamówić profesjonalne czyszczenie kostki brukowej.
Zabezpieczenie kostki brukowej po czyszczeniu
Gruntowne czyszczenie kostki brukowej może usunąć z niej warstwę impregnatu, przez co podjazd czy chodnik staną się bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia. Istnieje jednak możliwość naniesienia specjalnego impregnatu na kostkę. Usługi takie oferują firmy, które specjalizują się w czyszczeniu betonu, chodników i podjazdów z kostki.