Niepokojące wieści dotyczące wzrastającej liczby osób chorych na Covid-19 wywołują lęk społeczeństwa. Odpowiednie zachowanie każdego z nas możne jednak znacząco obniżyć ryzyko zakażenia się koronawirusem, czy znaną od dawna grypą. Nie tylko mycie rąk ma znaczenie, ale także utrzymanie czystości w mieszkaniu i miejscu pracy. Jak odkazić mieszkanie? Jak utrzymać je wolne od wirusów i bakterii? Postaramy się odpowiedzieć na te ważne obecnie pytania.
Dlaczego tak ważna jest higiena?
Wirusy i bakterie rozprzestrzeniają się bardzo szybko dlatego, że dotykamy wielu przedmiotów, kichamy, kaszlemy w towarzystwie innych osób. Jeśli ktoś nam bliski albo my sami cierpimy na przeziębienie lub grypę, powinniśmy nie tylko odseparować się od innych zdrowych osób, ale także dokładnie posprzątać i zdezynfekować swoje mieszkanie.
Dezynfekcja pościeli i materaca
Osoba chora, cierpiąca na gorączkę i osłabiona dużo czasu spędza w łóżku. Chorobie towarzyszy także pocenie się i wysoka temperatura, a to stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii, grzybów i wirusów. Pościel powinno się więc wyprać w wysokiej temperaturze, minimum 60 stopni. Trzeba też dokładnie ją wywietrzyć, zwłaszcza kiedy na zewnątrz jest zimno. Warto wykorzystać chłód do oczyszczania mieszkania, poprzez otwarcie okien na kilka minut. Przy okazji odświeżymy także materac, kanapy, fotele, zasłony. Takie wietrzenie działa też profilaktycznie i eliminuje z powietrza roztocza.
Materac można zdezynfekować myjką parową lub spryskać wodą z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Wyprać w wysokiej temperaturze należy także ręczniki oraz ubrania należące do chorego. Osoby zdrowe nie powinny korzystać z tych samych ręczników.
Dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku
Jeśli osoba chora dotykała w mieszkaniu klamek, włączników światła, pilotów od telewizora, komputera i innych przedmiotów, je także należy wyczyścić. Są źródłem wielu groźnych zakażeń.
Sztućce i naczynia kuchenne najlepiej myć w zmywarce w najwyższej możliwej temperaturze. Już 60-70 stopni powinno wystarczyć, by naczynia były wolne od drobnoustrojów. Jeśli nie posiadamy zmywarki, wszystko trzeba przelać wrzątkiem.
Warto pamiętać o tym, że patogeny czają się nawet w chusteczkach i ręcznikach papierowych używanych przez chorego do wycierania nosa. Nie należy ich gromadzić, ale regularnie wyrzucać. Warto też dezynfekować sam śmietnik z odpadkami.
Najwięcej bakterii i wirusów gromadzi się w łazience. To o nią trzeba zadbać w szczególności. Warto codziennie przeprowadzać dezynfekcję toalety i umywalki.
Domowe środki do dezynfekcji
Nie trzeba mieć gotowych środków do dezynfekcji pomieszczeń i przedmiotów w domu. Bardzo skuteczne są te na bazie octu spirytusowego. Można go używać z dodatkiem zwykłej wody i spryskiwać przedmioty. Dobrym środkiem dezynfekującym jest płyn z 0,5 litra octu, 400 ml wody i 50 ml wody utlenionej.
Profesjonalna dezynfekcja mieszkań
Jeśli nie masz pewności, czy Twoje sposoby zadziałają i będą wystarczające, by zdezynfekować mieszkanie, można zdecydować się na wynajęcie firmy sprzątającej, która oferuje usługi ozonowania i dezynfekcji przez zamgławianie. W Opolu będzie to Rayan-Cleaning, firma, która dezynfekuje pomieszczenia na terenie województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.